Ošatky z lýka

Tradiční ošatky používané již více jak 100 let

Ruční výroba

Původní slaměné ošatky pletené taktéž spirálovou technikou, kde neustále nastavovaný svazek slámy se hustě obtáčí lýkem z kmenů mladých lipek /nebo podobného materiálu/. Při tom se spirálově zatáčí a tvaruje v ošatku. Vrstvy se navzájem zachycují lýkem. Výsledkem je, že sláma je obtáčením lýka téměř celá zakryta. Chrání tak slaměný svazek, který je náchylný na poškození.

Lýková podložka, ošatka/miska se zhotovuje stejným způsobem jako slaměná ošatka tj. spirálově vedený pramen se spojuje ale opět lýkem, takže ošatka je materiálově jednolitá.

Lýko, které se při výrobě používá je měkký pletařský materiál, zhotovený stažením pokožky listů s přirostlými listovými vlákny tropické palmy Raphia minifera, a které se zpracovává vázáním nebo tkaním na tkalcovských stavech

Tím, že je lýko, kterým se nahrazuje sláma, je velmi houževnatý a odolný materiál proti opotřebení, spirálově vedené prameny lýka se spojují ručním šitím tenkým svazkem lýka. Vzniká tak ošatka materiálové jednolitá a velmi odolná na opotřebení.

Čištění a údržba je velmi jednoduchá: za použití vlhkého kartáče vyčesat nečistoty a důkladně usušit. V případě použití ošatky na kynutí chleba stačí důkladně ošatku zamoučit, případné nechtěné zbytky těsta vysušit a oklepat. Pro životnost ošatky je nejdůležitější zbavit ji po použití vlhkosti.

Neptejte se co umíme, řekněte nám co potřebujete......